Jak zaprosić do polubienia strony na Facebooku? (znajomych i nieznajomych)

To niby prosta rzecz, ale nie każdy robi ją dobrze. Zapraszanie znajomych do polubienia twoich strony na Facebooku, to z jednej strony prosty sposób na zwiększenie liczby fanów. Ale z drugiej: metoda, z którą wiąże się kilka potencjalnych problemów. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak to zrobić dobrze, to muszę ci przyznać, że trafiłeś wyśmienicie 🙂

Dziś bowiem dokładnie wyjaśnię, jak zaprosić do polubienia strony na FB.

Zarówno znajomych, jak i nieznajomych. Tak za darmo, jak i za pomocą płatnej promocji.

Zapraszam!

Spis treści

Zapraszanie znajomych do polubienia fanpage

Jeżeli aktywnie udzielasz się na Facebooku, to najprawdopodobniej masz już tam pewne grono znajomych. W momencie, gdy tworzysz nowy fanpage, zapewne wpadnie ci do głowy myśl, aby zaprosić ich polubienia twojej strony.

Na pierwszy rzut oka ma to same zalety:

 • nic nie kosztuje,
 • pozwala zdobyć tych pierwszych (czyli najtrudniejszych do zdobycia) fanów,
 • jest bajecznie proste.

Żeby nie było, że nie wiem o czym mówię: zaproszenie znajomych wygląda tak, że z poziomu swojego fanpage-a musisz kliknąć na trzy kropki tuż obok przycisku wyszukiwania:

Jak zaprosić znajomych do polubienia strony na fb
Zapraszanie znajomych do polubienia twojej strony na Facebooku

A później klikasz przycisk zaproś znajomych:

Jak zaprosić do polubienia strony
Wysyłanie zaproszenia do polubienia fanpage

I już.

Wygląda nieźle, czyż nie?

Zanim jednak zaczniesz naciśniesz w panelu magiczny przycisk Zaproś znajomych, wstrzymaj się chwilę i pomyśl przeczytaj ten tekst do końca.

Czy twoi znajomi są zainteresowani twoim fanpage?

Niektórzy na pewno tak, ale raczej nie będą to wszyscy.

Na przykład: jeżeli prowadzisz fanpage dotyczący czesania psów, to nie ma większego sensu, aby zapraszać na niego twoją koleżankę z ogólniaka, która z psami miała do czynienia tyle, że ją kiedyś jeden pogryzł. Nie ma też sensu zapraszać swojego kolegi z roboty, który wprawdzie ma w domu zwierzę, ale nie jest to pies, tylko złota rybka i porady interesują go bardzo umiarkowanie, gdyż sam nawet wyłysiał jeszcze przed trzydziestką.

Oczywiście może się zdarzyć, że masz w znajomych sąsiadkę z naprzeciwka, którą spotykasz codziennie wieczorem, gdy wychodzi na spacer ze swoim czworonogiem. Ona może być zainteresowana treściami w social media, które przekazujesz i warto spróbować ją zaprosić. Wierz mi jednak, że takie osoby niemal na pewno nie będą większością spośród twoich znajomych.

Dlaczego nie warto zapraszać osób niezainteresowanych?

Bo jeszcze nie daj losie zgodzą się przyjąć zaproszenie 😉

A potem będą ignorować twoje treści i ograniczać zasięg twoich postów. Jest to szczególnie ważne na początku, gdy profil obserwujących twoją stronę na FB dopiero się kształtuje (np. masz ich mniej niż 100). To na podstawie tych pierwszych osób Facebook będzie określał, kto może być zainteresowany treściami, jakie prezentujesz. Im lepiej uda ci się dopasować tę pierwszą grupę, tym szybciej twój fanpage będzie się rozwijał i tym większy będziesz miał zasięg (zarówno organiczny, jak i płatny).

Zapraszanie do polubienia na FB

Mówiąc wprost: na podstawie osób, jakie uda ci się do siebie ściągnąć, algorytmy Facebooka określą, czy to, co publikujesz, ma jakąś wartość, czy też jest po prostu kupą szajsu, którą powinno skazać się na zapomnienie. Wierz mi, że wolałbyś, aby algorytm nie skłonił się ku tej drugiej opcji 😉

Bliscy, których możesz zaprosić mimo wszystko

Od tego, co powyżej napisałem jest jednak jeden wyjątek. To osoby, które znasz od dawna i które bardzo, ale to bardzo dobrze ci życzą. Najprawdopodobniej będzie to bardzo wąska grupa: twój partner życiowy, twój ociec, matka, czy tam inny brat. Ewentualnie może to być wieloletni przyjaciel, który w ogień by za tobą skoczył.

Generalnie musi to być ktoś, komu powiesz: słuchaj słonko/mamo/tato/siostro/bracie/ziomie mój kochany. Masz polubić mój fanpage i (to bardzo ważne) od tej pory, jeżeli przez twojego wall-a przeleci cokolwiek, co ode mnie wyjdzie, to masz to również polubić. Może to być kciuk, ale lepiej serduszko lub śmiech. A jeszcze lepiej, jak napiszesz jakiś komentarz.

Takie osoby są wartościowe, bo (pomijając już fakt, że np. twoja matka cię urodziła) będą budowały zaangażowanie na twoim koncie. Jest to ważne szczególnie na początku, gdy nie masz jeszcze jakichś super statystyk i każdy like jest na wagę musztardy.

Przykład z życia: żona majstra zostaje fanką wszystkich moich nowych projektów. Rzuca like pod każdym nowym postem, co kilka dni daje też jakiś komentarz. Gdybym był niedyskretny, to bym powiedział, że jedna z poważniejszych kłótni między nami wynikła wtedy, gdy stwierdziła: miałam dać ci tego kciuka, ale miałeś już kilka, więc mi się nie chciało. Na szczęście jednak jestem dyskretny, więc nic nie powiem 😉

Jak zaprosić nieznajomych do polubienia strony na FB?

Aby móc zaprosić nieznajomych do polubienia naszej strony na Facebooku, muszą oni najpierw zareagować na nasze treści (dopiero wtedy pojawi się na FB przycisk „Zaproś”). Jak ich do tego zachęcić? Jest kilka metod, z których dziś przedstawię jedną darmową i jedną płatną.

Metoda bezpłatna – poprzez grupy na Facebooku

Sposób jest prosty i sprowadza się do takiej kilku kroków:

 • publikujesz wpis (najlepiej dobry: jak pisać posty na FB) na swoim fanpage,
 • znajdujesz grupę na fb (najlepiej niezaspamowaną), której regulamin nie zabrania publikowania treści jako fanpage,
 • dołączasz do tej grupy i udostępniasz tam swój wpis jako fanpage,
 • zbierasz lajki (pamiętasz punkt pierwszy – post ma być dobry) od nieznajomych ci osób.

Wtedy klikasz tu:

Zaproszenie do polubienia fanpage na FB
Wysyłanie zaproszenia do polubienia dla nieznajomych

I tu:

Zaproszenie do polubienia nieznajomych
Zaproś nieznajomych

I w ten oto sposób zapraszasz nieznajomych do polubienia. Jest to bardzo stara metoda, która lata świetności ma już za sobą, ale warto ją wypróbować szczególnie na początku swojej kariery z rozbudowywaniem fanpage. Przy dobrej tematyce udawało mi się zdobywać w ten sposób kilka setek obserwujących w jeden dzień (udostępniałem jeden post na kilku grupach).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, to zerknij do tego tekstu: jak zdobyć obserwujących na Facebooku.

Płatna reklama

Ostatni sposób to płatna reklama. Możemy wyróżnić tu dwie opcje.

Angażujący post

Jak sama nazwa wskazuje: piszemy post, który ma szansę zebrać sporo reakcji, po czym zaczynamy go promować płatną reklamą.

I dalej lecimy analogicznie jak przy darmowej opcji z udostępnianiem na grupach. Kiedyś to była bardzo skuteczna metoda, ale w ostatnich latach ciężko zgrać temat tak, żeby opłacało się to finansowo. Niemniej, jeżeli potrzebujesz trochę polubień w celach prestiżowych na początku, to możesz popróbować na małych kwotach.

Reklama na polubienia

Większość speców od fb uznaje ją za przeżytek, ale majster wam powie, że czasem z niej korzysta. Głównie przy nowych fanpejdżach, żeby zbudować społeczny dowód słuszności. Bo generalnie jest tak, że gdy wchodzi się na fanpage który ma zero albo jakąś śladową liczbę fanów, to naturalnie da się wyczuć, że coś tu jest do cholery nie tak.

Grunt to ustawienie dobrych grup docelowych i ogarnięcie reklamy na tyle, żeby koszt pozyskania jednego obserwującego mieścił się w sensownych granicach. Polecam popróbować na małych kwotach – jeżeli da się zrobić uzyskać stawkę w okolicach 10-20 groszy, to moim zdaniem warto skorzystać z tej metody.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, to polecam tekst: ile kosztuje reklama na Facebooku?

Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak zaprosić do polubienia twojej strony na Facebooku. Warto to robić szczególnie w stosunku do nieznajomych, którzy zareagowali na nasze posty.

Marketing internetowy to jego drugie imię, a dotmajster.pl to jego blog. Całe dnie zajmuje mu praca nad tym, co go interesuje. Nocami śpi.

11 komentarzy do “Jak zaprosić do polubienia strony na Facebooku? (znajomych i nieznajomych)”

 1. Dzień dobry,
  Na moim FP nie mam wgl możliwości zaproszenia znajomych do polubienia, sprawdzałem też z innych kont i na żadnym nie ma widocznej tej opcji po wejściu w zakładkę „społeczności”. Czym jest to spowodowane i jak to naprawić? Pozdrawiam

  • Opcja zaproś znajomych powinna się pojawić po kliknięciu w trzy kropki (obok lupy, pod przyciskiem CTA). U mnie na wszystkich FP jest ok, ale słyszałem, że niektórzy mają z tym ostatnio problem. Wynika to pewnie z aktualizacji Facebook-a i albo to jakiś błąd (wtedy wystarczy poczekać, aż naprawią), albo coś kombinują z tą opcją i niedługo u wszystkich będzie ona wyglądać inaczej.

 2. Fajnie to wyjaśnione, ale mój problem zostaje nierozwiązany. Zakładam stronkę o trochę niszowej tematyce i wiem, że powinienem zaproszenie „podbić” odpowiednim tekstem. Czy jest możliwość zapraszania znajomych do polubienia strony poprzez wysłanie SWOJEGO tekstu, a nie tego, który generuje fejs?

 3. Cześć. Czy zaproszenie jest widoczne dla zapraszanego, jako od osoby posiadającej fanpage, czy od samego fanpage’u? PS. Fajnym stylem napisany artykuł. 🙂

   • mozna wysyłać zaproszenia do polubienia stromu do nieznajomych? jak to zrobic? bo z tego co wiem to jest mozliwosc wysyłania ale tylko do znajomych

 4. Cześć.
  Mam 5000 znajomych i zapraszałam ich do polubienia mojej strony. Zapraszałam po 50, bo tylko tyle za jednym razem fb wysyłał zaproszeń na messengera. Po przekroczeniu 1200 wysłanych zaproszeń wyświetla mi się komunikat, że „Nie możesz zapraszać nowych osób do grona znajomych. Aby zapobiegać nadużyciom, ograniczamy częstotliwość niektórych działań na Facebooku. Wygląda na to, że jedno z ograniczeń zostało przez Ciebie osiągnięte.”
  Czy wiesz może o co chodzi i jak sobie z tym poradzić? Czy np. jutro znowu będę mogła wysyłać zaproszenia?
  Dzięki, pozdrawiam.

  • Wysłałaś zbyt dużo zaproszeń, które pozostały bez odpowiedzi lub Twoi znajomi oznaczali je jako niechciane. Blokada jest tymczasowa, więc może jutro to jeszcze nie, ale w ciągu kilku dni powinna wrócić możliwość zapraszania.

 5. Cześć, czy wiadomo coś o tej znikającej opcji zapraszania znajomych? Założyłem stronę firmy, udało mi się zaprosić kilku znajomych w ramach wykonywania sugerowanych przez FB czynnosci poczatkowych i teraz gdy chciałem zaprosić więcej osób pod przyciskiem z trzema kropkami na prawo od wyszukiwania nie widze opcji „zaproś znajomych”. Z góry dzięki, pozdrawiam.

 6. Też nie mam nigdzie aktywnej opcji zaproszenia znajomych. Nawet jeśli jest jakaś blokada to już sporo czasu mija i dalej nie jest aktywna.

Możliwość komentowania została wyłączona.