Hashtagi to jedna z podstawowych metod zwiększania zasięgu organicznego na Instagramie. To że warto, a nawet trzeba, z nich korzystać, wie nawet dziecko. Nie każde dziecko ma jednak świadomość, że niektórych hashtagów używać się nie powinno. Dlaczego?
Bo są przez Instagram zakazane. Czy tam zbanowane. Albo zablokowane.
Jak zwał, tak zwał – problem jest poważny. Dlatego też dziś pochylę się nad nim i z należytą starannością wyjaśnię, jak rozpoznać zbanowane hashtagi na Instagramie i co zrobić, aby trzymać się od nich z daleka.
Czy wiesz, że nie tylko zakazane hashtagi są problemem? Poznaj inne powody, dlaczego hashtagi nie działają!
Spis treści
Zbanowany hashtag – co to jest?
Dany hashtag jest zbanowany (czy tam zakazany) na Instagramie wtedy, gdy nie agreguje nowych postów, które są nim oznaczone.
Czyli, jeżeli w swoim pościku na insta użyjesz #zbanowany_hashtag, to później jakiś ziomek, który będzie #zbanowany_hashtag przeglądał, nie zobaczy twojego super posta.
Jak sprawdzić zbanowane hashtagi na Instagramie?
Wystarczy sprawdzić hashtagi poprzez lupkę. Jak pojawi się informacja: „Ostatnie posty z #tag są obecnie ukryte, ponieważ członkowie społeczności zgłosili zawartość, która może być niezgodna z zasadami społeczności Instagramu”, to hashtag jest zbanowany i lepiej go nie używać.
Przykład? Proszę bardzo, oto zbanowany #s4s:
Jak widać, nawet dziecko da radę.
Jeżeli sprawdzisz ten sam hashtag na komputerze, to zobaczysz, że nie pojawia się pod nim sekcja ostatnio dodane posty. Oprócz tego nie będzie przy nim licznika i przycisku Obserwuj:
Aplikacja do sprawdzania zakazanych hashtagów
Leniwi – czy tam zarobieni – mogą spróbować alternatywy dla ręcznego sprawdzania, jaką będzie aplikacja do zbanowanych hashtagów. W sieci można znaleźć różne darmowe lub płatne narzędzia, z których najbardziej polecam Iqhashtags.
To interesujące narzędzie analityczne, które z pewnością przyda się każdemu aktywnemu instagramerowi. Co ważne, wyszukiwarka zakazanych hashtagów dostępna jest w darmowej wersji. Wygląda ona tak:
Zaletą korzystania z aplikacji jest to, że możemy od ręki sprawdzić większą liczbę hashtagów.
Niestety, jest też jedna wada.
Mianowicie: w darmowej wersji, oprogramowanie bywa niedokładne i czasem nie oznacza zbanowanych hashtagów poprawnie. Jest to związane z faktem, że lista tagów w aplikacji aktualizowana jest co kilka dni. Może się więc zdarzyć, że sprawdzasz dany hashtag, który w chwili zaczytywania do iqhashtags był aktywny, ale już jest zakazany na Instagramie.
Nie zdarza się to może super często. Warto jednak wiedzieć, że istnieje taka możliwość.
Tak czy inaczej, polecam Iqhashtags przetestować.
Problem rzadkich aktualizacji listy zakazanych hashtagów w dużej mierze rozwiązuje płatna wersja aplikacji.
Dlaczego nie powinno się używać zakazanych hashtagów?
Dobra, pomyślisz sobie pewnie: przecież hashtagów może być w jednym poście trzydzieści. Nawet jak jeden czy dwa okażą się zbanowane, to pozostałe dwadzieścia parę sztuk zrobi robotę.
Po co więc drążyć temat?
Bo: nawet jeden zakazany tag negatywnie wpływa na zasięg całego posta.
Jeżeli więc masz taką sytuację, że oznaczysz wpis #normalny #niezbanowany #świetny #ZAKAZANY #super, to twój post nie dość, że nie będzie się wyświetlał na #ZAKAZANY, to również będą problemy z tym, żeby zdziałał coś na tagach #normalny i #super.
Ba! Nie tylko z wybiciem hashtagów będzie miał ten twój post problem! Ograniczony zostanie również jego zasięg wśród twoich followersów (obserwujących). Post nie będzie miał szansy trafić na stronę Explore. Nawet po lokalizacji nie da się go znaleźć.
Mało? No to patrz na dalej:
Używanie zbanowanych hashtagów odbija się negatywnie na żywotności całego konta. Oznacza to, że nawet przy postach z całkowicie koszernymi tagami, Instagram będzie ciął twoje zasięgi organiczne. I cała robota ze świetnymi, w bólach przygotowywanymi materiałami pójdzie jak krew w piach.
Oczywiście nie ma co przesadnie dramatyzować. Jeżeli raz czy dwa trafi ci się jakiś zakazany hashtag, to nie oznacza, że całe konto nadaje się tylko na śmietnik. Prawdziwy problem pojawi się naprawdę wtedy, gdy będziesz regularnie nadużywał takich #.
Jakie hashtagi banuje Instagram?
Najróżniejsze 🙂 Na powyższym przykładzie zbanowany został nieco spamowaty #s4s. Ogólnie majster odradza używania tego typu podejrzanych znaczników (inne przykłady #share4share, #like4like, #f4f), bo z nimi zawsze są problemy.
Często się jednak zdarza, że banowane są nawet całkiem zwyczajne hashtagi. Kiedyś spotkało to nawet #books, który już nie jest w gronie zakazanych, ale przez jakiś czas był. Co jest nie tak z # oznaczającym książki? Dlaczego Instagram blokuje hashtagi?
Zapytaj asów od opracowywania strategii IG 😉
Lista zbanowanych hashtagów na Instagramie
Ponieważ Instagram banuje hashtagi z gorliwością neofity, wiele osób poszukuje listy zakazanych hashtagów. Jest to zajęcie nieco karkołomne, gdyż zbanowanych tagów jest tak wiele, że naprawdę nie da się stworzyć jednego zbiorczego wykazu, który obejmowałaby wszystkie możliwe nisze.
Nie ma to zresztą większego sensu. Większość tagów nie jest blokowana na wieczność i to, że dziś coś jest niedozwolone, nie oznacza, że będzie takie jutro. W związku z tym każda lista bardzo szybko traci na aktualności, przez co można sobie nią podetrzeć… nie zawracać głowy 😉
Niektórzy marketerzy są zdania, część hashtagów zakazana jest na stałe, a niektóre tylko czasowo. Jest to teza trudna do zweryfikowania, gdyż: tagi stale zbanowane są jak wieczna zmarzlina. W szkole uczyliśmy się, że jest ona wieczna, ale teraz zaczyna rozmarzać 😉
Jak unikać zakazanych tagów?
Jedyną naprawdę skuteczną metodą na rozwiązanie problemu zablokowanych tagów jest okresowy przegląd własnej listy hashtagów.
No bo chyba masz już stworzoną własną listę, prawda? Jak nie to zerknij do mojego tekstu, z którego dowiesz się jak wyszukać odpowiednie hashtagi do swojego konta!
Niektórzy doradzają, by taki przegląd robić przynajmniej raz w tygodniu. To dosyć często, majster nie byłby aż tak rygorystyczny. Moim zdaniem wystarczy raz na kilka tygodni przelecieć swoje taki narzędziem w stylu Banned Hashtags. Ręczne sprawdzanie jest dosyć męczące i o ile w przypadku dodawania nowego posta jest wykonalne (bo to maksymalnie 30 hashtagów), o tyle w przypadku konieczności sprawdzenia wszystkich do tej pory użytych znaczników może być przyczyną przedwczesnego samobójstwa.
Krok po kroku
Generalnie, majster radzi takie rozwiązanie:
- miej pod ręką listę wszystkich użytych do tej pory hashtagów! Jeżeli zrobiłeś przegląd tagów, tak jak doradzałem to w innym moim poście, to powinieneś mieć ten problem z głowy,
- jeżeli nie masz takiej listy, to niestety musisz ją stworzyć (min. przeglądając wszystkie do tej pory użyte hashtagi)
- każdy nowy hashtag przed dodaniem do listy powinien być sprawdzony ręcznie (chyba, że masz dostęp do super drogiego softu, któremu ufasz),
- raz na jakiś czas wrzuć listę do darmowej maszyny sprawdzającej; jeżeli wszystko będzie na zielono, to luzik; jeżeli trafisz na coś zbanowanego to zarchiwizuj wszystkie posty, w których został on użyty.
Pro tip: jeżeli dodawałeś hashtagi na Instagramie nie w treści posta, tylko w komentarzu, to zamiast archiwizacji wystarczy, że usuniesz feralnego komcia 🙂
I tyle. Powyższa formuła powinna się sprawdzać w normalnej sytuacji, gdy zasięgi twojego konta są normalne. To po prostu działania prewencyjnie. Trzymasz rękę na pulsie i jest ok 🙂
A co gdy zasięg drastycznie spada?
Jeżeli widzisz, że dany post ma bardzo słabe zasięgi to w pierwszej kolejności sprawdź jego wszystkie hashtagi (jeżeli automat nie pokazuje żadnych banów, to zrób to ręcznie).
Zablokowane hashtagi na Instagramie to jeden z częstszych problemów spadających zasięgów. Jeżeli widzisz, że z twoim kontem dzieje się coś niepokojącego, to niestety będziesz musiał włożyć nieco więcej wysiłku i… sprawdzić wszystkie #hashtagi ręcznie.
Majster jest jednak zdania, że to powinna być ostateczność, gdyż robota to żmudna, nudna i niegodna wolnego człowieka.
Podsumowanie
Dobra, to by było na tyle. Teraz już chyba wiesz jak sprawdzić zbanowane hashtagi na Instagramie. Wiesz również dlaczego powinieneś unikać dodawania ich do swoich postów na Instagramie. W związku z tym majster przeprasza i idzie odpocząć.
Na odchodne życząc ci tylko: zasięgowej szerokości i pełnej żywotności konta bez blokad!