Jak udostępnić czyjś post na Instagramie?

Zobaczyłeś świetny post na IG i chciałbyś podzielić się nim ze swoimi obserwującymi? A może twój profil domaga się nowych treści, a ty kompletnie nie masz na nią pomysłu? Zastanawiasz się jak udostępnić czyjś post na Instagramie?

W takim razie świetnie trafiłeś. Dziś bowiem z właściwą sobie dociekliwością, przedstawię, jak wygląda repostowanie.

Zapraszam!

Chcesz wiedzieć więcej? Poznaj 7 popularnych błędów na Instagramie (z których popełniasz przynajmniej dwa)

Spis treści

Jak udostępnić post w relacji na Instagramie?

Udostępnienie postu w Instastories to najprostsza metoda repostowania, do której nie potrzebujesz dodatkowego oprogramowania, ani tajemnych sztuczek. Po prostu pod zdjęciem, które zamierzasz udostępnić, wciśnij ikonę „papierowego samolocika” i następnie kliknij opcję „Dodaj post do swojej relacji”:

Jak udostępnić post na IG
Repost na Instastory

Wtedy powinno otworzyć się okno edycji Instastories, gdzie wklejone już będzie repostowane przez nas zdjęcie. Oczywiście w dalszej kolejności możesz dodać jakieś napisy, ankiety czy inny dowolny bullshit, który dodaje się do instagramowych stories 😉

Przy tak udostępnionym poście, automatycznie pojawi się nazwa profilu na którym został on pierwotnie opublikowany. Oprócz tego, jego właściciel zostanie niezwłocznie powiadomiony o naszym niecnym procederze.

Proste, czyż nie?

No nie do końca. Czasem bowiem zdarza się, że pod zdjęciem, które chcemy zrepostować nie ma wskazanej wyżej opcji. Wtedy na pewno będziesz chciał wiedzieć…

Dlaczego nie mogę udostępnić czyjegoś postu w swojej relacji?

Jeżeli próbujesz zrepostować coś w swoim stories, ale nie masz wskazanej wyżej opcji „Dodaj post do swojej relacji”, to przyczyny mogą być dwie:

  • próbujesz udostępnić post z zamkniętego (prywatnego) profilu, co jest niemożliwe,
  • właściciel konta zablokował opcję udostępniania swoich postów w relacjach.

Jak zablokować opcję udostępniania swoich postów?

No właśnie, skoro już o tym mowa. Być może jesteś jedną z tych osób, które sobie nie życzą udostępniania własnych postów w cudzych relacjach. W takim razie, przejdź do ustawień swojego konta i odszukaj zakładkę prywatność. Potem przejdź do zakładki „Relacja” i znajdź opcję „Zezwól na udostępnianie w relacjach”:

Jak zablokować udostępnianie postów w relacjach
Blokada udostępniania postów na Instastory

Domyślnie jest ona zaznaczona tak jak na powyższym zdjęciu, ale oczywiście zawsze możesz ją zablokować.

I tyle.

Uwaga na marginesie: każde udostępnienie to szansa na zwiększenie zasięgu i zdobycie nowych obserwujących, czyli generalnie dobra rzecz. Jeżeli prowadzisz konto w zamiarach zarobkowych, to nie polecam ustawiania blokady na udostępnienia.

Jak udostępnić cudzy post na własnym profilu?

Sprawa nieco się komplikuje, kiedy chcemy udostępnić zdjęcie z cudzego profilu we własnym poście. Choć większość serwisów społecznościowych (np. Facebook, Twitter) posiada funkcję repostowania, to niestety na Instagramie nie ma takiej opcji.

Przynajmniej oficjalnie.

Powstały bowiem liczne aplikacje, które umożliwiają łatwe repostowanie cudzych postów u siebie. Oto, jak to działa na przykładzie popularnej apki Regrann:

Jak udostępnić post na Instagramie
Repost na Instagramie
  1. Przy zdjęciu, które chcesz zrepostować, wybierz ikonkę trzech kropek.
  2. Następnie wciśnij opcję „Kopiuj link”.
  3. Otworzy ci się okno Regrann.
  4. Z dostępnych opcji wybieramy np. Feed.
  5. Ponownie otwiera się Instagram z zakładką nowego postu
  6. Przytrzymujemy palec na „Dodaj podpis…”, aż pojawi się opcja „Wklej”.
  7. Wklejamy tekst, w którym znajduje się oznaczenie pierwotnego profilu oraz hashtagi.

I tyle, voila!

Czy repostowanie na Instagramie jest legalne?

Jeżeli chodzi o udostępnianie postów w relacjach to oczywiście tak. Ponieważ jest to funkcja oferowana przez aplikację Instagrama, więc naturalnie musi być całkowicie zgodna z regulaminem tego serwisu.

Bardziej skomplikowana jest kwestia używania zewnętrznych narzędzi do badania zawartości cukru w cukrze repostowania cudzych postów we własnych postach (matko, jak to brzmi ;).

W tym przypadku pojawia się bowiem problem możliwego naruszenia osobistych i majątkowych praw autorskich. Ba, jeżeli na wybranej przez nas fotografii będzie znajdowała się czyjaś postać, to możemy również narazić się na naruszenie czyjegoś dobra osobistego w postaci wizerunku. Więcej na ten temat możecie przeczytać na prawowmodzie.pl.

Więc jak zrepostować cudzy post?

Myślę, że najlepszym rozwiązaniem, będzie zapytanie właściciela profilu, z którego chcemy pożyczyć sobie zdjęcie, czy nie ma on nic przeciwko temu. Ponieważ będzie to dla niego raczej korzystne (zawsze to dodatkowa reklama i możliwość zdobycia nowych obserwatorów), w zdecydowanej większości przypadków powinniśmy uzyskać zgodę.

Podsumowanie

I tyle. Teraz już powinieneś wiedzieć, jak udostępnić czyjś post na Instagramie.

Jeżeli chcesz to zrobić w swoim stories, to po prostu skorzystaj z opcji udostępniania. Musisz pamiętać, że jest ona dostępna tylko dla postów z profili publicznych, na których ta funkcja nie została zablokowana.

Jeżeli natomiast chcesz to zrobić w swoim poście, to w pierwszej kolejności zapytaj o zgodę właściciela zdjęcia. A później skorzystaj z zewnętrznej aplikacji (np. Regrann).

Marketing internetowy to jego drugie imię, a dotmajster.pl to jego blog. Całe dnie zajmuje mu praca nad tym, co go interesuje. Nocami śpi.