Instagram to nie jest zderzacz hadronów. Tak naprawdę, sukces w mediach społecznościowych odnosi się poprzez wykonywanie w kółko tych samych czynności. Nie zawsze jest to przyjemna robota i, szczególnie na początku, może wydawać ci się nudna i frustrująca. Aby było się ciekawiej, musisz wiedzieć jak zdobywać followersów. Im więcej będziesz miał bowiem obserwujących na Instagramie, tym lepsze efekty będą przynosiły twoje działania.
- Na początku będziesz musiał wykonywać masę nudnych, powtarzalnych czynności, takich jak na przykład chodzenie po innych kontach i rozdawanie serduszek oraz komentarzy. Z czasem będzie coraz lepiej.
- Aby nie zarobić się jak dziki osioł, warto już od samego początku stosować hashtagi na Instagramie.
- Jeżeli chcesz przyspieszyć proces zdobywania obserwujących, to warto zainwestować w rozdania (konkursy) i płatną reklamę.
- Dobrze unikać niebezpiecznych (i nieskutecznych) metod, takich jak: follow/unfollow, kupowanie obserwujących i korzystanie z botów. Nawet jeżeli chwilowo pomogą ci zdobyć nowych obserwujących, to Instagram wcześniej czy później zmniejszy zasięg twojego konta.
Więcej o IG: jak wypromować się na Instagramie.
Spis treści
Jak zdobyć obserwujących na Instagramie?
Zanim zaczniemy, jedna ważna uwaga.
Być może nie jest to pierwszy tekst, jaki czytasz na temat tego, jak zdobywać obserwacje na Instagramie. Być może zauważyłeś, że w innych tekstach na temat pozyskiwania followersów, przeważają banalne pierdy w stylu:
- twórz dobre treści… no, żeby wiesz… ładne zdjęcia były,
- regularnie komunikuj się z się ze swoimi followersami,
- bądź kreatywny.
Nie zamierzam w tym miejscu podważać sensowności tych porad. Problem polega na tym, że ładne zdjęcia nijak nie pomogą ci zdobyć obserwujących na Instagramie. To znaczy – to jest podstawa. Musisz mieć dobre treści i zakładam, że je masz.
Ale co ci po treściach, skoro nikt ich nie widzi?
Bardzo bym chciał, aby w moim artykule nie było zbędnego, banalnego paplania. Chciałbym się skupić na praktycznych poradach, które będziesz mógł wdrożyć od zaraz i które pozwolą ci możliwie szybko zdobyć followersów na Instagramie. Z góry muszę jednak uprzedzić, że nie do końca mi się to uda 😉 Wynika to z kilku powodów, o których napiszę wkrótce.
Tak czy inaczej, nie załamuj się. Początki są zawsze trudne i diabelsko nudne. Pierwsze sukcesy nie będą oszałamiające. Dziennie będziesz zyskiwać pewnie jakieś 30-50 obserwujących, a narobisz się przy tym co niemiara. Nie frustruj się jednak niepotrzebnie – to nie będzie trwało wiecznie. Gdy zdobędziesz pierwszy tysiąc, dwa followersów, sytuacja się poprawi. Gdy zdobędziesz pierwsze pięć lub sześć tysięcy, będziesz mógł zrezygnować z najbardziej żmudnych czynności, a obserwacje i tak będą wpadać coraz liczniej.
To tyle tytułem wstępu. A teraz czas na mięso, czyli odpowiedź na kluczowe pytanie: jak zdobyć followersów na Instagramie?
Na początku dobrze pobiegać trochę po konkurencji.
W pierwszej kolejności znajdź kilka kont, które prezentują treści podobne do twoich. Możesz to zrobić na przykład poprzez hashtagi, z których sam korzystasz. Ważne, żeby nie były to ogromne konta z dużą liczbą obserwujących, bo obniży to skuteczność twoich działań.
Najlepsze profile to kilka tysięcy obserwujących, ale ważne żeby miały całkiem niezły ER (Engagment Rate, czyli poziom zaangażowania). W szczególności, muszą mieć jakieś komentarze pod postami.
Wbijasz na ostatni post i przeglądasz komentarze. Potem wejdź na konta wszystkich, którzy zostawili swój komentarz i zostaw lajka pod ostatnim zdjęciem. I najlepiej pod przynajmniej jednym starszym. A jeszcze lepiej, napisz tam swój komentarz. Postaraj się, żeby nie było to pierdololo w stylu „Super zdjęcie!” czy „Dowolna idiotyczna emotka”. Spróbuj jakoś odnieść się do fotografii lub treści posta. Dobry komentarz, to przynajmniej dwa zdania w których odnosisz się do fotografii lub treści posta. Jeżeli ktoś zadał pytanie w opisie, to możesz po prostu na nie odpowiedzieć.
Im lepszy komentarz zostawisz, tym większa szansa na to, że właściciel konta się tobą zainteresuje, przejdzie na twój profil i też coś komentuje. A od tego to już prosta droga do kliknięcia follow. Zalet tej metody jest kilka:
- zyskujesz realnych obserwujących, którzy są zainteresowani twoją niszą i mogą zostać twoimi klientami,
- są te osoby są aktywne (lubią komentować cudze treści), więc jest duża szansa, że będą udzielać się u ciebie, dzięki czemu zwiększysz swoje zasięgi,
- przede wszystkim są prawdziwymi ludźmi, a nie botami 😉
Oczywiście, jak każdy sposób zdobywania followersów na Instagramie, również ta metoda ma pewne ograniczenia. Nie wolno przesadzić z rozdawaniem serduszek pod cudzymi zdjęciami. Kilkadziesiąt dziennie (nie w jednej serii, tylko z przynajmniej godzinnymi przerwami) nie powinno stanowić problemu, ale kilkaset może już obudzić filtry algorytmu. Z komentarzami, o ile są one unikalne, nie ma raczej problemu z limitem akcji, ale ich pisanie zajmuje niestety czas.
Ile można uzyskać follow dziennie w ten sposób? Zależy od twojej aktywności, ale zakładając, że z twoimi treściami na Instagramie jest wszystko ok (czyli masz przynajmniej dziewięć estetycznych postów, fajne zdjęcie profilowe i dobry biogram), to na spokojnie powinieneś zyskiwać około 10-15 nowych obserwujących przy umiarkowanym wysiłku. To może wydawać się mało, ale piętnastu nowych obserwujących codziennie daje ci ponad 400 nowych obserwacji w ciągu miesiąca. Dla świeżego konta to nie jest mała liczba.
Plusem tej metody jest również to, że przynosi efekty już od pierwszego dnia prowadzenia profilu. Oczywiście, jak będziesz już dysponował dużym kontem, to są mniej wymagające sposoby by zdobyć followersów na Instagramie i to właśnie na nie lepiej poświęcić swój cenny czas.
Ale na samym początku – polecam!
Hashtagi
To temat rzeka. Dobór odpowiednich hashtagów to rzecz absolutnie kluczowa. Temat jest na tyle szeroki, że poświęciłem mu oddzielny tekst, do którego oczywiście zapraszam: Hashtagi na Instagramie.
Tu streszczę tylko całość w kilku punktach:
- Dobierz hashtagi odpowiednie do wielkości swojego profilu. Sporządź ich listę, która powinna mieć co najmniej 50-60 pozycji.
- Dodawaj hashtagi do każdego postu! Nie ograniczaj się w ich liczbie, najlepiej wykorzystuj 25 tagów przy każdym zdjęciu (30 to maksymalna liczba).
- Nie umieszczaj tych samych tagów pod każdym zdjęciem. Oczywiście normalną sytuacją jest, że spora część będzie się powtarzać, ale niech nigdy nie będzie to dokładnie to samo. Jeżeli masz mało hashtagów i właściwie zawsze musisz umieszczać te same, to przynajmniej zmieniaj ich kolejność.
- Pamiętaj, że nazbyt popularne hashtagi nie przydadzą się w początkowych etapach rozwoju twojego konta na Instagramie.
- Dowiedz się, co to są zbanowane hashtagi i jak ich unikać (np. sprawdzając narzędziem iqhashtags).
Generalnie główną rolą hashtagów jest zwiększanie zasięgu postów, a zdobywanie nowych obserwujących dokonuje się niejako przy okazji. Przy małych kontach (i, co za tym idzie, niewielkich zasięgach) nie będą to wielkie ilości. Czasem złapiesz kilku obserwujących, a czasem możesz nawet nie zdobyć żadnego followersa. Dużo zależy tu od jakości twoich treści oraz ogólnego wyglądu kafelków.
Przy dużych kontach dzięki hashtagom możesz zdobywać setki nowych obserwujących po każdym poście. Jak uda ci się wygenerować viral, to mogą być nawet tysiące.
Tak czy inaczej, hashtagi są tym elementem Instagrama, którym naprawdę warto się zainteresować.
Metoda follow/unfollow
Popularne follow/unfollow to niezwykle skuteczna metoda, która pozwala zyskać wielu nowych obserwujących i… równie szybko zabić swój profil na Instagramie. Ale zanim o wadach, może trochę o samej metodzie. Otóż polega ona na tym, że:
- odnajdujesz konta użytkowników potencjalnie zainteresowanych twoją niszą (w analogiczny sposób jak przy innych metodach),
- wbijasz do nich z buciorami, lajkujesz ostatnie zdjęcie i któreś z wcześniejszych, po czym zaczynasz je obserwować,
- osoba obserwowana otwiera oczy ze zdumienia i w odruchu bezwarunkowej wdzięczności wbija do ciebie, by zrobić to samo: czyli aby dać ci like i follow,
- odczekujesz kilka dni,
- cofasz swoją obserwację (czyli dajesz unfollow),
- w optymistycznej wersji osoba, którą zaatakowałeś nie orientuje się w sytuacji i pozostaje twoim followersem.
Skuteczność metody follow/unfollow jest zdecydowanie wyższa niż wcześniejszej like/comment i przy odpowiednim doborze swoich ofiar może zdecydowanie przekraczać 50%. Oprócz tego jest darmowa, co sprawia, że ma same zalety.
Prawda?
No nie do końca.
Dlaczego nie stosować follow/unfollow na Instagramie?
Po pierwsze dlatego, że to nieeleganckie. Po prostu.
Ludzie często się nie orientują, bo Instagram nie informuje o unfollow (w przeciwieństwie do follow), ale to nie powód, żeby zaraz ten fakt wykorzystywać. Zresztą, część z nich się zresztą zorientuje i wtedy nie będą myśleć o tobie najlepiej.
Po drugie dlatego, że jakość followersów najprawdopodobniej nie będzie wtedy najwyższa. Pomyśl: jeżeli ktoś obserwuje twoje konto tylko dlatego, że ty go obserwujesz, to co ci po takiej osobie? Najprawdopodobniej będzie to ktoś, kto sam chce być popularny. Najprawdopodobniej nie jest ona zainteresowana twoimi treściami. Najprawdopodobniej nic u ciebie nigdy nie kupi. Ba, jest duże prawdopodobieństwo, że konto obsługiwane jest przez bota.
Po trzecie dlatego, że taka strategia może zabić twoje konto. Tak, masowe follow/unfollow to bardzo niebezpieczna strategia. Wcześniej czy później algorytm Instagrama może wyczuć pismo nosem i oflagować twoje konto jako jedno z tych, które stosują nieuczciwe taktyki. I stracisz swoje zasięgi, a konto będziesz mógł sobie postawić w ogródku, żeby sikał sobie na nie twój jamnik.
Wszystko to składa się na moją opinię, która brzmi: nie polecam. Ewentualnie na początku przygody z instagramem, kiedy już naprawdę nie masz pomysłów, możesz spróbować w ograniczonym zakresie i bardzo, ale to bardzo ostrożnie… Albo jednak nie. Tylko nie polecam 🙂
Skutkiem ubocznym stosowania follow/unfollow jest też to, że przez jakiś czas twoje konto może wyglądać bardzo nienaturalnie. Chodzi o odpowiednie proporcje pomiędzy obserwującymi a obserwowanymi. Generalnie, na koncie które przeznaczone jest do zastosowań profesjonalnych (nie ważne, czy chcesz zostać influencerem, czy też prowadzić lokalną pizzerię) powinna być spora różnica pomiędzy obserwującymi (których powinno być sporo więcej), a obserwowanymi (których powinno być dużo mniej).
Inaczej rzecz się przedstawia na kontach do zastosowań prywatnych. Tam ratio może wyglądać na odwrót, czyli mało obserwujących (mama, tata, partner życiowy i kumpel z wojska), a dużo obserwowanych (celebryci, sportowcy, knajpy i inny tego typu szajs).
Metoda follow/unfollow ocena ogólna: nie polecam.
Metoda Follow i… tyle 🙂
Czy to oznacza, że nigdy nie można dawać follow?
Ależ można. A nawet warto. Obserwuj konta które cię interesują i działają w twojej niszy. Jest to jak najbardziej pożądane i nie ma w tym nic złego.
Na przykład jeżeli jesteś blogerem parentingowym (w sensie masz bloga o macierzyństwie lub ojcostwie), to spoko możesz dawać follow innym takim blogerom. Ci inni blogerzy (o ile nie są to jakieś mega gwiazdy) powinni odwdzięczyć się tym samym.
To normalne zachowanie. Każdy lubi wiedzieć, co w trawie piszczy, a środowiska blogerów zwykle się wspierają.
Oczywiście jeżeli już dajesz follow dla sąsiednich blogerów, to odpuść sobie późniejsze unfollow. Jest to niemile widziane i raczej nie zyskasz sobie w ten sposób niczyjej przychylności (a wierz mi, dobrze mieć po swojej stronie przychylnych blogerów). Obserwuj i udzielaj się od czasu do czasu na ich kontach – to wcześniej czy później przyniesie wymierne korzyści.
Uwaga: no chyba, że już nie możesz znieść tych blogera, że już rzygasz kolejnymi zdjęciami jego obryzganego nie wiadomo czym bąbelka, to wtedy spoko – dawaj unfollow bez litości 😉
Oprócz interesujących kont z twojej niszy, warto też dawać follow na użytkowników, którzy dużo komentują. Komentarze są bardzo ważne, robią zasięg zdecydowanie w większym stopniu niż serduszka pod zdjęciami, więc warto takich regularnych komentujących trzymać blisko siebie. Rzuć im follow, reaguj na ich posty – dzięki temu poczują się wyróżnieni i chętniej będą komentować u ciebie.
Metoda follow i tyle ocena ogólna: polecam umiar. Ale ogólnie ok dla kont o wszystkich wielkościach.
Agregaty, czyli konta repostujące
Jeżeli w twojej niszy działają jakieś konta agregujące posty, to możesz spróbować wbić się na nie ze swoimi treściami. Sam nie przepadam za tą metodą i stosuję ją bardzo rzadko, więc tylko zaznaczam, że istnieje również taka możliwość by zdobyć followersów na Instagramie.
Oznaczanie lokalizacji
Pewnie wiesz, że Instagram daje możliwość oznaczania lokalizacji, w jakiej zostało wykonane dane zdjęcie. Wielu użytkowników wyszukuje właśnie w ten sposób, więc więc poświęcić kilka sekund i określać geo-lokalizację swoich postów. Dzięki temu zwiększysz trochę swój zasięg i od czasu do czasu powinien wpaść jakiś nowy obserwujący.
To tak oczywiste, że aż głupio o tym wspominać.
Rozdania (Giveaway)
Jeżeli masz już zbudowaną początkową bazę followersów, możesz spróbować powiększyć ją przez rozdania. Ciężko dokładnie powiedzieć, przy jakiej wielkości warto zacząć tę metodę stosować, bo jest to mocno zależne od niszy, ale dla porządku uznajmy, że powinno to być minimum 1000 followersów (jednak lepiej trochę więcej).
Zwróć uwagę, że używam słowa „rozdanie”, a nie np. „konkurs”. Jest to związane z regulaminami social media oraz idiotycznym prawem, które nakłada na organizatorów konkursów serię bezsensownych wymogów. Dlatego też radzę ci nie używać nigdzie słowa „konkurs” ani „loteria”, lecz pozostawać przy neutralnym „rozdaniu”.
Jakie mogą być zasady rozdań?
Najróżniejsze. Generalnie, najważniejsza rzecz: zawsze, ale to zawsze, warunkiem koniecznym w uczestnictwie musi być obserwowanie twojego profilu (bo przecież chodzi o to, aby zdobyć nowych followersów). Oczywiście to nieco za mało, żeby nam się taki giveavay opłacił, warto więc dać dodatkowy warunek.
Na przykład:
- warunkiem uczestnictwa może być udostępnienie na profilach uczestników posta z oznaczeniem ciebie i wymaganym hashtagiem,
- albo: oznaczenie przez uczestników jednej osoby spośród znajomych, którzy nie obserwują twojego profilu. Użytkownicy Instagrama zwykle podążają w miejsca, gdzie zostali oznaczeni i wtedy mogą np. dołączyć do rozdania (co zmusi ich do obserwacji twojego konta). Jeżeli masz dobry profil, to mogą też zwyczajnie się nim zachwycić i zrobić follow bez tego 😉
Skuteczność rozdań, jako sposobu na zdobywanie nowych obserwujących, zależy od atrakcyjności nagrody oraz aktualnej wielkości twojego profilu. Nie da się jednak ukryć, że powinna ona być wysoka. Polecam tę metodę, jeżeli tylko masz jakikolwiek budżet na prowadzenie swojego konta na Instagramie.
Przerwa na autoreklamę! Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź jak zarabiać na Instagramie 🙂
Płatna reklama
Czy wykupywanie płatnej reklamy jest niezbędne, aby zdobyć followersów na Instagramie? Nie.
Czy może to przyspieszyć cały proces? Oczywiście.
Możesz eksperymentować z płatną reklamą na niewielkich kwotach. Jeżeli sprawdzi się u w Twoim przypadku – to wchodź w szerzej temat 🙂
Obserwujący na Instagramie
I tyle. Mam nadzieję, że udało mi się pomóc i już wiesz, jak zdobyć obserwujących na Instagramie. Pamiętaj, że nie chodzi tylko o jak największą liczbę followersów. Przede wszystkim warto zadbać o to, by na social media trafiać do wysokiej jakości grupy odbiorców. Dzięki temu, twój profil na Instagramie powinien rozwijać się w dobrym kierunku.
Jeżeli masz jakieś pytania, to nie czaj się i zadaj je w komentarzu pod tym wpisem. Gwarantuję, że będzie pani zadowolona. I pan też 😉
lość obserwacji na swoim profilu instagram możesz w łatwy sposób zwiększyć bez wydawania nawet złotówki. Stosuj się do podstawowych zasad prowadzenia profilu instagram oraz wrzucaj zdjęcia oraz relacje regularnie na swój profil. Istnieje wtedy szansa, że twoje konto pojawi się w proponowanych i Followersi będą obserwować twój profil sami! Mam sprawdzoną stronę na której zawsze kupuje wszystkie usługi [link usunięty]