Blokada na Instagramie (czyli działanie zablokowane). Ile trwa i jak się pozbyć?

Tymczasowa blokada na Instagramie to problem, który może dotknąć każdego użytkownika tego portalu. Coraz skuteczniejsze filtry antyspamowe w dużej mierze ograniczyły problem botów na IG, ale przy okazji spowodowały, że nawet normalne korzystanie z aplikacji może skutkować otrzymaniem komunikatu „Działanie zablokowane”.

Jeżeli chcesz wiedzieć: ile może trwać blokada, za co możesz ją dostać oraz jak ją usunąć, to zapraszam do dalej.

Spis treści

Ile trwa blokada na Instagramie?

To ile trwa tymczasowa blokada na Instagramie, zależy od skali przewinienia oraz od tego, który raz twój profil został ukarany. W przypadku pierwszej blokady, jej długość zwykle nie przekracza 24 godzin. Czasem może się jednak zdarzyć, że dane działanie zostaje zablokowane na tydzień lub nawet miesiąc.

Działanie zablokowane na Insta
To działanie zostało zablokowane. Spróbuj ponownie później. Aby chronić naszą społeczność, ograniczamy pewną zawartość i działania. Instagram nie jest zbyt skory, do podawania szczegółów 😉

Blokada bez określonej daty

Jeżeli w komunikacie informującym o nałożonej blokadzie nie ma podanej daty, to prawdopodobnie da się ją w miarę łatwo usunąć. Zwykle wystarcza wyjście z aplikacji i ponowne zalogowanie. Jeżeli to nie poskutkuje, to możesz spróbować odinstalować aplikację i zainstalować ją ponownie.

Dalej nie działa? No to niestety musisz poczekać przynajmniej kilka godzin.

Blokada czasowa

Blokada czasowa na Instagramie występuje wtedy, gdy w informującym o niej komunikacie, masz wskazany konkretny termin wygaśnięcia. Może to być kilka godzin, dni lub nawet tydzień. Nie ma skutecznego sposobu, aby pozbyć się takiego ograniczenia i jedynym co pozostaje, jest… odczekanie tego czasu. Blokada powinna wygasnąć samoistnie.

Generalnie, długość blokady zależy od tego:

 • jak mocno nabroiłeś – im bardziej przesadziłeś z aktywnością, tym dłuższą będziesz miał blokadę.
 • jak wiele blokad miałeś w przeszłości.

Jeżeli otrzymałeś karę po raz pierwszy, to nie powinna ono trwać zbyt długo. Gorzej, gdy jesteś recydywistą 😉

Jak się pozbyć blokady?

W przypadku blokady z określonym terminem wygaśnięcia, jedyną możliwością jest przeczekanie wyznaczonego czasu. Inaczej wygląda sytuacja, gdy komunikat „Działanie zablokowane” nie ma określonej daty: wtedy blokady można się pozbyć poprzez wylogowanie z aplikacji.

Pamiętaj, że jeśli raz już dostałeś blokadę, to twoje konto znajduje się już na celowniku algorytmu Instagrama. Oznacza to tyle, że kolejne możesz otrzymać znacznie łatwiej, niż na profilu, który ma czystą historię. Po odblokowaniu konta zalecam więc mocno przystopować z tą aktywnością, która była przyczyną problemów.

Tymczasowe blokady mogą skutkować shadowbanem (sprawdź, co to jest shadowban) lub nawet nałożeniem permanentnego bana na konto.

Za co można dostać blokadę na Insta?

Cztery główne przyczyny, za które można zobaczyć komunikat „Działanie zablokowane”:

 1. Publikacja niewłaściwych treści.
 2. Kradzież contentu.
 3. Korzystanie z botów.
 4. Zbyt duża aktywność w krótkim czasie (która przypomina działania bota).

Niewłaściwe treści

Częstym przypadkiem blokad na Instagramie jest naruszenie praw autorskich. Wszystkie treści, jakie publikujesz na swoim profilu, powinny być albo stworzone przez ciebie, albo umieszczone za zgodą ich autora. Jeżeli kradniesz cudze zdjęcia lub filmy i publikujesz je u siebie bez stosownych oznaczeń, to twoje konto może zostać zgłoszone i zablokowane.

Podobnie wygląda sytuacja z publikacją treści, które naruszają politykę portalu w zakresie nagości i agresywnych (lub innych niewłaściwych) zachowań. Algorytm Instagrama analizuje każde zdjęcie i jeżeli uzna któreś z nich za niestosowne, to może tymczasowo zablokować cały profil.

Blokada na Instagramie
Instagram blokuje profile, które publikują treści niezgodne z polityką portalu.

Zbyt duża aktywność

Tymczasowa blokada może wystąpić przy właściwie każdej aktywności, jaką podejmuje się na Instagramie. Jeżeli działasz zbyt intensywnie i przypominasz swoim zachowaniem automat, to wcześniej czy później algorytm uzna cię za bota i tymczasowo zablokuje możliwość wykonywania danej czynności.

Przyczyną blokady może być zbyt duża liczba (w krótkim czasie):

 • rozdanych serduszek
 • napisanych komentarzy – szczególnie jeśli nie są unikalne, zawierają same emotikony lub są krótkie
 • wysłanych prywatnych wiadomości (DM)
 • obserwacji innych profili
 • unfollow

Dlatego też, w działaniach na Insta ważne jest rozłożenie swoich aktywności w czasie. Obserwowanie 30 cudzych profili w ciągu dnia prawdopodobnie nie wywoła blokady, pod warunkiem, że nie zrobisz tego w ciągu 5 minut.

Ograniczenia na Instagramie

Podawanie konkretnych wartości, w stylu „ile można zrobić follow w godzinę” lub „ile maksymalnie komentarzy dziennie”, nie ma według mnie większego sensu. Z kilku powodów:

 1. Ograniczenia konkretnych akcji na Instagramie są różne dla różnych kont. Zwykle możesz sobie pozwolić na więcej, gdy prowadzisz profil od dłuższego czasu, niż jeżeli założyłeś go wczoraj.
 2. Historia konta również ma znaczenie – jeżeli dostałeś już pierwszą blokadę, to Instagram chętniej da ci następną.
 3. Limity akcji zmieniają się dosyć szybko. To, co jest akceptowalne dziś, jutro może już się stać działaniem zablokowanym.

Jak więc sobie radzić? Oczywiście zawsze warto zerknąć na to, jakie są aktualne limity (znajdziesz je chociażby na tej stronie), ale nie przywiązywałbym szczególnej wagi do konkretnych liczb. Albo może inaczej: wszystkie wartości, jakie tam znajdziesz, podziel na pół.

Wtedy powinno być dobrze.

Przede wszystkim warto zachowywać zdrowy rozsądek. Działać wolniej, ale systematycznie.

I tym pozytywnym akcentem, majster kończy już swój dzisiejszy wywód. Mam nadzieję, że teraz już wiesz, czym jest tymczasowa blokada na Instagramie i czego unikać, aby nie przytrafił ci się komunikat „Działanie zablokowane”.

Do następnego!

Marketing internetowy to jego drugie imię, a dotmajster.pl to jego blog. Całe dnie zajmuje mu praca nad tym, co go interesuje. Nocami śpi.

15 komentarzy do “Blokada na Instagramie (czyli działanie zablokowane). Ile trwa i jak się pozbyć?”

 1. A co jeżeli dostałam blokadę do dziś (21.05), a blokada nadal jest i nic nie mogę zrobić?

 2. Twoje konto zostało tymczasowo zablokowane
  Wykryliśmy podejrzaną aktywność na Twoim koncie na Instagramie i zablokowaliśmy je tymczasowo ze względów bezpieczeństwa.

  Twoje konto może być zagrożone w wyniku wprowadzenia hasła w witrynie internetowej, która została zaprojektowana tak, by przypominała Instagram. Ten rodzaj ataku jest znany jako phishing.

  W kilku następnych etapach przeprowadzimy weryfikację tożsamości w celu zabezpieczenia Twojego konta i umożliwienia ponownego zalogowania.

  kod zabezpieczający
  Wprowadź 6-cyfrowy kod przesłany na adres e-mail ………

  –Kod nie dotarł? Uzyskaj nowy kod. jak mozna to odblokwac kod wogule nie przychodzi na poczte ani na telefon wyskakuje tylko to i nie da sie ponownie zalogowac

 3. próbuje zmienić nazwę użytkownika na Instagramie i za każdym razem dostaje wiadomość „challenge required”, „spróbuj później, aby chronić naszą społeczność, ograniczamy pewną aktywność.” Co to oznacza, ile to potrwa i jak to obejść?

  • Błąd challenge required występuje wtedy, gdy Instagram bierze cię za bota lub ma wątpliwości, czy to rzeczywiście ty. Podejrzewam, że zbyt często zmieniałaś nazwę i musisz poczekać kilka dni.

 4. Mam problem innego typu. Błąd, odczekaj parę minut, i spróbuj ponownie.. Czekam parę dni. Dlaczego i kiedy, czy minie?
  Pozdrawiam

  • Też w trakcie zmieniałam kilka razy hasło, podawali mi link do konta, a link nieaktywny… Miałam dwa konta z których się wylogowywalalam i przyznaje ze byłam czynnym użytkownikiem 😉

  • Witam czy udało się znaleźć rozwiązanie problemu i odzyskała pani dostęp do konta? Od wczoraj mam identyczny problem i tak samo nic nie pomaga też próbowałam wielokrotnie zmieniać hasło i wchodzić przez przeglądarkę i z innych urządzeń, ciągle wyskakuje ten sam komunikat i nie mogę się zalogować :/

 5. Mam problem innego typu. Błąd, odczekaj parę minut i spróbuj ponownie. Od 3.dni taka informacja. Wiele razy zmieniałam hasło, dostałam nawet link do konta, który jest nieaktywny. Nic nie pomaga. Czy taka sytuacja mija, dlaczego tak się dzieje i kiedy odzyskam swobodny dostęp do konta. Nic nie mogę na po poradzić.
  Pozdrawiam

 6. Ile trwa blokada za niestosowny komentarz? Bo pod zdjęciem Roberta Pasuta z Abstra napisałem „nice ass” co nie miało na celu urazić itp. A żadnej informacji o blokadzie nie dostałem tylko jest czarny ekran i się nic nie wyświetla a próba odświeżenia skutkuje napisem „nie można odświeżyć kanału” zalogować się mogę, reinstalacja i relog nie pomógł.

 7. Od kwietnia mam problemy z insta. Mogę dodawać zdjęcia ale bez opisów. Nie mogę dawać serduszek. Miała komunikaty o ograniczaniu mojej aktywności ale już zniknęły a funkcjonalności dalej nie ma. Ostatnio nie mogę nawet na telefonie obejrzeć story i nie aktualizują mi się treści i nie mam dostępu do swoich zdjęć. Na telefonie ale przez przeglądarkę treści widzę. Pisałam nie raz do pomocy instagrama i już nie wiem co robić. Domyślam się, za co mogłam otrzymać karę i już tego nie robię od pół roku ale nic nie wraca. Ostatnio zablokowali mi zdjęcie drzewa, które chciałam dodać. Jak sobie z tym wszystkim poradzić?

 8. Dziękujemy za przesłanie informacji
  Sprawdzimy Twoje informacje. Jeśli je potwierdzimy, będziesz mógł(mogła) poprosić o weryfikację w Centrum pomocy w ciągu około 24 godzin.
  Dostałam taki komunikat na instagramie i jest tak od 2 dni ? Czy ktoś wie czy konto załatało zablokowane ? Czy odzyskam konto ?

Możliwość komentowania została wyłączona.