Shadowban nie istnieje. Tak przynajmniej twierdzą ludzie, którzy zajmują się projektowaniem algorytmu Instagrama. Ale ci, którzy są zaawansowanymi użytkownikami tego portalu, wiedzą swoje.
I ty też wiesz.
Jeżeli trafiłeś na ten tekst, to najprawdopodobniej sądzisz, że shadoban właśnie ci się przytrafił. I chcesz się pozbyć tego dziadostwa. Albo po prostu o nim usłyszałeś i chcesz wiedzieć, co to jest i jak go uniknąć.
Aby pokonać swojego wroga, najpierw musisz go poznać. I majster ci w tym pomoże, bo… akurat ma na to ochotę 😉
Zapraszam!
Spis treści
Co to jest shadowban?
To forma blokady, jaką Instagram nakłada na użytkowników, którzy łamią regulamin korzystania z tego serwisu społecznościowego. Shadowban objawia się tym, że wpisy nie są wyświetlane pod hashtagami, jakimi zostały oznaczone oraz na stronie Eksploruj. W praktyce, złapanie tego syfa oznacza, że nasze treści udostępniane będą wyłącznie osobom, które już obserwują nasz profil, ale nie będą docierać poza owo szacowne grono.
A więc shadowban odpowiada za ograniczenie zasięgu „zewnętrznego” (czyli dotarcia do nieobserwujących). Nie dotyczy on zaś zasięgu „wewnętrznego” (czyli do twoich obserwujących).
Jak sprawdzić, czy ma się shadowbana?
Można go poznać po nagłym i drastycznym spadku zasięgu wpisów. Jeżeli twoje posty miały przeciętny zasięg 10 tysięcy, a nagle mają tylko tysiąc – to całkiem prawdopodobne, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest shadowban.
Pamiętaj, że aby mówić o shadowbanie, spadek zasięgu musi być wyraźny. Jeżeli wcześniej miałeś 10 tysięcy, a teraz masz 7 lub 6, to najprawdopodobniej po prostu zdarzył ci się gorszy post.
Inne metody na sprawdzenie:
- skorzystanie z testera online (np. triberr.com) – nie polecam tego rozwiązania, bo często daje błędne wyniki,
- sprawdzenie z innego konta (niepowiązanego w żaden sposób z naszym profilem), czy posty wyświetlają się pod hashtagami, którymi są opisane,
- sprawdzenie czy nasze posty wyświetlają się pod hashtagami z karty incognito w przeglądarce.
Jakie są przyczyny shadowbana?
Oto, za co można dostać shadowbana:
- Publikowanie niewłaściwych treści (np. na granicy erotyki i porno).
- Stosowanie zakazanych, spamerskich metod (follow/unfollow, masowe lajkowanie, masowe komentowanie etc).
- Używanie w kółko tych samych hashtagów.
- Zbanowane hashtagi.
- Kupowanie obserwujących, polubień lub kometarzy.
- Korzystanie z botów i innych nieautoryzowanych aplikacji.
- Zgłoszenia innych użytkowników, którzy uznają wasz waszego profilu za spam.
- Nagminne przekraczanie limitów.
Powyższa lista nie odnosi się wyłącznie do bieżących działań, ale również do tego, co działo się na twoim koncie w przeszłości. Czasem Instagram orientuje się, że coś, co robiłeś wcześniej było niefajne i narzuca karę z opóźnieniem.
Czym SB nie jest?
Niektórzy powtarzają informacje, jakoby shadowban sprawiał, że:
- inni użytkownicy nie otrzymują od nas wiadomości prywatnych,
- nasz profil jest niewidoczny dla naszych obserwujących.
To bullshit. Shadowban jest czymś zupełnie innymi i określa sytuację, gdy nasze wpisy nie są udostępniane osobom, które nie obserwują naszego profilu.
Ile trwa shadowban?
To zależy. Zwykle od kilku tygodni do pół roku.
Jeżeli chcesz trochę przyspieszyć wychodzenie na prostą, to czytaj dalej…
Jak pozbyć się shadowbana na Instagramie?
Po pierwsze: przestań łamać reguły. Staraj się też unikać sytuacji, w których ktoś mógłby cię zgłosić Instagramowi, jako spamera. Po drugie: nie zachowuj się jak bot.
Nie pomogło?
No to czytaj dalej.
Metoda 1
Zrób sobie przerwę od Instagrama
Tak po prostu. Na początek na 48 godzin. Pomogło? To super!
Nie? To weź sobie urlop na dwa najbliższe tygodnie.
Przez urlop rozumiem, że masz wylogować się z aplikacji. I już tam nie zaglądać.
Nic. Szlus. Wywczas. Po czternastu dniach zaloguj się ponownie i rzuć kilka postów na próbę.
Przerwa od Instagrama to moim zdaniem najskuteczniejsza (acz nieco upierdliwa) metoda radzenia sobie z shadowbanem.
Metoda 2
Zmień swoje hashtagi
Upewnij się, że nie korzystałeś w ostatnim czasie ze zbanowanych (czy tam zakazanych) hashtagów – możesz wykorzystać w tym celu darmową wersję tej aplikacji.
Oprócz tego, sprawdź czy nie dodawałeś tego samego zestawu znaczników w kilku postach pod rząd.
Więcej na temat odpowiedniego tagowania, dowiesz się z tekstu poświęconego hashtagom na Instagramie.
Metoda 3
Zmień swoje hasło
Być może przyczyna twojego shadowbana leży w zewnętrznych aplikacjach. Jeżeli więc kiedykolwiek dawałeś dostęp do swojego konta jakimś botom albo innym szemranym apkom, to powinieneś zrobić trzy rzeczy:
- przestać z nich korzystać,
- odwołać zgody dla wszystkich aplikacji, które mają dostęp do twojego profilu – możesz to zrobić tu: https://www.instagram.com/accounts/manage_access/,
- zmienić hasło do swojego konta.
W ostatnich latach, Instagram mocno rozbudował swoje zabezpieczenia przeciwko botom, więc powoli tracą one rację bytu. Przynajmniej te publicznie dostępne, bo autorskie rozwiązania wciąż mogą sprawdzać się całkiem dobrze 😉
Metoda 4
Kup reklamę na Instagramie
Nie mówię tu o dużych kwotach. Właściwie możesz operować na kilku złotych dziennie.
Odpal małą promocję na kilka dni i zobacz, czy sytuacja się nie poprawiła. Wykupując reklamę stajesz się nieco ważniejszą osobą z punktu widzenia algorytmu Instagrama (w końcu zaczynasz im płacić) i dzięki temu shadowban może odpuścić.
Niektórzy twierdzą, że może wystarczyć nawet samo przełączenie z konta prywatnego na biznesowe (lub na odwrót).
Metoda 5
Zgłoś problem pomocy Instagrama
Taki żarcik 😉
Oczywiście możesz próbować skontaktować się z pracownikami Insta (przez customer service), ale nie znam żadnej osoby, której udałoby się w ten sposób cokolwiek wskórać w związku z shadowbanem.
Tak czy inaczej, możesz rozważyć tę opcję, gdy już wyczerpiesz wszystkie inne możliwości. Szczególnie, że raczej nie będziesz zachwycony ostatnią alternatywą…
Więc zastanów się, czy chcesz ją znać 😉
Chcesz? Ok, w takim razie…
Metoda 6
Załóż nowe konto
Shadowban to szerokie zjawisko i jego przyczyn jest zatrzęsienie. Jeżeli naprawdę mocno przeskrobałeś, to może się okazać, że dla twojego obecnego profilu nie ma ratunku.
A więc – szczególnie, kiedy twoje konto jest relatywnie niewielkie – czasem lepiej odpuścić.
I po prostu zacząć od początku.
Tych, którzy cię obecnie obserwują, możesz spróbować przekierować odpowiednim opisem w biogramie oraz publikowaniem okazjonalnych postów z informacją o nowym profilu. Ci najbardziej wartościowi powinni pójść za tobą.
Pamiętaj, aby na nowym koncie zdobywać nowych obserwujących metodami, które nie łamią regulaminu Instagrama.
Limity Instagrama
Przekraczanie limitów Instagrama skutkuje (w 99% przypadków) blokadą na daną akcję. Czyli: jeżeli przekroczymy limity w rozdawaniu serduszek, to po prostu nie będziemy mogli ich rozdawać.
Niestety, w niektórych przypadkach może się też skończyć nałożeniem shadowbana.
Więcej na temat blokad: działanie zablokowane na IG.
Jakie są limity Instagrama?
Nie ma uniwersalnych, bo zależne są od twojego konta. Jeżeli twój profil jest absolutnie koszerny, to możesz pozwolić sobie na znacznie więcej, niż osoby, które wcześniej już trochę kręciły. Nie ma więc czegoś takiego, jak limity na Instagramie. Jedyne, co można podać, to bezpieczne liczby akcji, które można wykonać w ciągu godziny lub jednego dnia.
Przedstawiają się one następująco (dane według socialpros.co):
- 7-13 obserwacji na godzinę lub 100-150 na dzień,
- 300-400 serduszek na dzień (dla obserwowanych kont),
- 2-5 komentarzy na godzinę lub 20-30 komentarzy na dzień,
- do 10 prywatnych wiadomości na godzinę (przy założeniu, że nie są takie same).
Oddzielną kwestią jest limit hashtagów, jakich możemy użyć pod danym postem lub relacją. W przypadku jego przekroczenia, dany wpis/relacja nie będzie wyświetlać się osobom, które nas nie obserwują:
- limit hashtagów dla postów – 30 sztuk,
- limit hashtagów dla stories – 10 sztuk.
I teraz ważna uwaga: te limity się zmieniają. Na początku mojego artykułu widzisz, że został on utworzony w roku 2020, natomiast ostatnio został zaktualizowany w 2023. Jeżeli od daty ostatniej aktualizacji minęło dużo czasu, to odpuść sobie dalszą lekturę i idź w inne miejsce sieci. Bo wszystko to, co do tej pory napisałem, może już być nieaktualne.
Podsumowanie
Shadowban to wyraz słabości Instagrama.
Jego twórcy nie mówią wprost, że istnieje. Zamiast tego, niczym tchórzliwe niedojdy, wolą atakować z ukrycia.
Majster głęboko wierzy, że będziesz od nich silniejszy 😉
Powodzenia!
Dzień dobry, mam pytanie odnośnie shadowbana: piszesz, że w przypadku nałożenia najlepiej zacząć od niekorzystania przez jakiś czas. Jestem na etapie rozkręcania profilu i szkoda mi 2 tygodni nic nie robienia. Nie wystarczy, za znacznę przestrzegać limitów? Boję się, że 2 tygodnie milczenia odzwyczają ode mnie followersow…
Z góry dzięki za odpowiedź
Każde konto jest inne i ciężko podać uniwersalną odpowiedź. Wyłączenie na dwa tygodnie to radykalne rozwiązanie, wiadomo, że powoduje pewne straty, więc najpierw lepiej przetestować inne opcje. W pierwszej kolejności trzeba się upewnić, że posty rzeczywiście nie wyświetlają się na żadne hashtagi.
PS Jeśli mówimy o profilu poświęconemu kuchni ukraińskiej, to tam akurat nie ma shadowbana i wyłączanie nie ma sensu.
Szanowny Panie! Od jakiegos czasu widze zdecydowane zmniejszenie wyswietlania ze wzgledu na hashtagi. Czy jesli chodzi o wylaczenie konta – na 2 dni wystarczy sie wylogowac i bedzie szansa na „naprawienie” tego stanu rzeczy? Kiedys zdecydowanie inaczej to wyglądało i obawiam się, że został nalozony shadowban. Konto tez jest niewielkie, a w tym momencie wolałabym nie wyłaczac go na dluzej niz 2 dni. Pozdrawiam i z góry dziekuje za odpowiedz!
Ostatnio sporo osób narzeka na małą liczbę wyświetleń z hashtagów, ale problemy wynikają zazwyczaj ze zmian w algorytmie IG i nie mają nic wspólnego z shadowbanem. Najpierw trzeba się upewnić, że posty rzeczywiście nie wyświetlają się na żadne tagi – tylko wtedy wyłączenie może (ale nie musi) pomóc.