W jakim programie zrobić logo? (7 szybkich propozycji)

Założyłeś firmę, więc potrzebujesz logo. Płacić za dużo nie chcesz, bo dopiero rozkręcasz biznes i nie wiesz, czy to się w ogóle zwróci. Ba, nawet jeśli masz pewność, co do powodzenia swojego przedsięwzięcia, to i tak czeka cię w najbliższym czasie tak dużo wydatków, że oszczędności szukasz na każdym kroku.

Postanawiasz więc zakasać rękawy i samemu zrobić logotyp, który będziesz mógł umieścić chociażby na stronie internetowej. To bardzo dobre podejście. Majster popiera. Jeżeli nie dysponujesz dużym kapitałem, to na początku działalności dobrze jak najwięcej robić samemu.

Dlatego też dziś odpowiem na pytanie: w jakim programie zrobić logo, aby wyglądało (w miarę) dobrze.

Zapraszam!

Spis treści

Profesjonalne programy graficzne

Gdybym był złośliwy, to powiedziałbym, że wystarczy ci Adobe Illustrator lub Corel Draw. Ale oczywiście tak nie powiem, bo są to profesjonalne programy do obróbki grafiki, które:

  • dużo kosztują (a ty przecież oszczędzasz),
  • mają skomplikowaną obsługę (a ty nie masz żadnego doświadczenia… bo gdybyś je miał, to przecież nie czytałbyś tego tekstu).

Oczywiście koszty można ograniczać, korzystając z darmowych alternatyw jak GIMP lub Inkscape. Problem jednak w tym, że są to programy, których obsługi również trzeba nauczyć. A to zajmuje czas.

Adobe Illustrator to profesjonalny kombajn do tworzenia grafiki wektorowej, którym na pewno powinieneś się zainteresować, jeżeli chcesz tworzyć logotypy zawodowo. Ja wspominam o nim tylko dla porządku, gdyż możliwości takiego oprogramowania (a co za tym idzie skomplikowana obsługa i wysoka cena) zdecydowanie wykraczają ponad okazjonalne tworzenie logo na stronę internetową.

W związku z tym, pozostają ci jedynie rozwiązania półamatorskie. Czyli proste kreatory graficzne, które pozwolą stworzyć prosty projekt logo w krótkim czasie.

I o nich napiszę teraz kilka słów…

Canva

Canva zyskała w ostatnim czasie dużą popularność i uczciwie trzeba przyznać, że nie wzięła się ona znikąd. To bardzo dobre oprogramowanie, które pozwala w banalnie prosty sposób stworzyć nie tylko dosyć dobrze wyglądający logotyp, ale również obrazy na potrzeby mediów społecznościowych, infografiki i tego typu bzdety.

W jakim programie zrobić logo - Canva
Projektowanie logo w Canva

To niezwykle intuicyjne narzędzie oferuje również szereg darmowych szablonów i grafik, które możesz… no właściwie, z których nie za bardzo możesz skorzystać projektując swoje logo.

Otóż: jeżeli chcesz działać zgodnie z prawem, to twój logotyp nie może zawierać elementów grafiki z biblioteki obrazów Canvy. I nie ważne, czy są one płatne, czy też bezpłatne.

Do stworzenia logo możesz więc jedynie wykorzystać:

  • podstawowe darmowe czcionki,
  • podstawowe kształty i linie,
  • gotowe układy logo oraz elementy zawarte w tych układach.

To nie jedyny minus tego narzędzia, bo Canva jest darmowa jedynie w podstawowym zakresie i co atrakcyjniejsze szablony są dodatkowo płatne. Mało?

No to czytaj dalej…

Główną wadą Canvy jest to, że z tego programu nie da się pobrać grafiki w formie wektorowej (a tylko taka forma da się przeskalować do dowolnego rozmiaru bez utraty rozdzielczości). Oczywiście można bawić się w półśrodki, a więc przed pobraniem logotypu:

  • zwiększyć go do maksymalnego możliwego rozmiaru,
  • wyeksportować w formacie pdf o jakości druku 300 dpi.

Od biedy, takie rozwiązanie może być wystarczające na potrzeby internetowe, czyli logo na stronie albo w profilach social media. Jeżeli jednak masz większe wymagania, to niestety musisz szukać dalej

Tak czy inaczej, link: canva.com

Free Logo Maker

Jest to banalnie prosty w obsłudze kreator graficzny, który umożliwia skorzystanie z wielu gotowych ikon i grafik. O ile masz choćby namiastkę zmysłu artystycznego, bez problemu powinieneś stworzyć w nim całkiem przyzwoite logo.

Majster zmysłu nie ma za grosz, więc powalającego efektu uzyskać mi się niestety nie udało:

Free Logo Maker
Program do tworzenia logo z gotowych elementów – Free Logo Maker

Po stworzeniu projektu logo, przychodzi czas, gdy trzeba przenieść je na swój dysk i… tu niestety zaczynają się schody.

Otóż, aby ściągnąć swoje (oby wiekopomne) dzieło w wysokiej rozdzielczości i w wersji wektorowej, będziesz musiał zapłacić 19 dolarów. Za darmo możesz jedynie pobrać grafikę w niższej rozdzielczości, która co najwyżej wystarczy do podstawowych zastosowań w Internecie (czyli logotyp do umieszczenia na stronie internetowej lub w profilach mediów społecznościowych).

Problem polega jednak na tym, że korzystając z darmowej wersji, będziesz musiał zamieścić informację, iż projekt został wykonany przy pomocy Free Logo Maker. Majster nie lubi takich rzeczy, dlatego nie polecam kreatora w jego darmowej wersji.

Link do narzędzia: logomakr.com

Free Logo Design

Dobrą alternatywą dla powyższego rozwiązania, może być inny kreator o nazwie Free Logo Design. Na pierwszy rzut oka, ma on przynajmniej dwie zalety:

  1. Nie zaczynamy od pustego ekranu, lecz możemy wybrać jeden z gotowych szablonów.
  2. Projekt logo możemy pobrać w niewielkiej rozdzielczości za darmo (bez dodatkowych warunków).
Free logo design
Free Logo Design – narzędzie do tworzenia logo

Oczywiście także w tym przypadku jest dostępna opcja płatna, która pozwala na ściągnięcie projektu logotypu w wysokiej rozdzielczości. Koszt takiej usługi wynosi (w chwili pisania tego tekstu) 34 euro.

Link: freelogodesign.org

Logoshi

Wcześniejsze propozycje wymagały choć odrobiny zacięcia artystycznego. Jeżeli jednak jesteś totalnym beztalenciem (albo ekstremalnym leniem), to możesz zainteresować się kreatorem Logoshi.

Tu nic nie musisz projektować, wystarczy bowiem, że wpiszesz nazwę jaka ma widnieć na logo i… aplikacja sama podrzuci kilkadziesiąt propozycji.

Tak to wygląda w przypadku mojej – przepraszam za wyrażenie – marki:

Program do logo - logoshi
Logoshi – kreator tworzenia logo

Niestety, aby ściągnąć jeden z wygenerowanych logotypów, będziesz musiał zapłacić 20 euro.

Link: logoshi.com

Free Logo Services

Jeżeli wersje logo prezentowane przez Logoshi nie spełniają twoich oczekiwań, to możesz jeszcze wypróbować Free Logo Services.

Tu również wystarczy wpisać samą nazwę:

Free logo services
Free Logo Services – program do tworzenia logo

Jak widać, jakość propozycji kreatora jest zróżnicowana, począwszy od tych badziewnych, a skończywszy na totalnie idiotycznych 😉

Od biedy, Free Logo Services można by traktować jako dobre rozwiązanie przy mało istotnych projektach, gdzie liczy się czas. Niestety, pobranie wygenerowanego logo również tu wiąże się z opłatami (i to niemałymi, bo 180 zł), więc lepiej potraktować tę opcję wyłącznie w charakterze ciekawostki.

Link: freelogoservices.com

Otologo.pl

Moja ostatnia propozycja skierowana jest do tych, którym zależy na najniżej cenie. Polski serwis otologo.pl jest najtańszy w całym zestawieniu, bo za ściągnięcie gotowego logotypu w przyzwoitej rozdzielczości zapłacimy jedynie 77 złotych.

Przykłady wygenerowanych projektów logo:

Otologo - kreator logotypów
Otologo – program do tworzenia logotypów

Narzędzie oferuje też wersję bezpłatną, ale będzie ona oczywiście w niskiej rozdzielczości i zostaniemy zobligowani do umieszczenia linku odsyłającego.

Link: otologo.pl

Stworzenie darmowego logo w kreatorze może być na początku dobrą alternatywą dla płatnych opcji. Warto jednak mieć na uwadze, że – dopóki nie mamy projektu wersji wektorowej – będzie to wyłącznie rozwiązanie tymczasowe.

Logo jest dobre wtedy, gdy buduje odpowiedni wizerunek marki. Powinno więc być:

  • przemyślane,
  • oryginalne,
  • przejrzyste (czyli proste),
  • zapadające w pamięć (czyli znów proste – bo im coś prostsze, tym łatwiej zapamiętać),
  • o odpowiednio dobranej kolorystyce.

Oczywiście powyższe uwagi zdecydowanie nie wyczerpują tematu, w jaki sposób powinno być skonstruowane dobre logo. Na nich jednak poprzestanę, gdyż po pierwsze: jest to zagadnienie zbyt rozległe, a po drugie: pomimo ogromu innych zalet, z majstra taki grafik, jak koziej rzyci waltornia 😉

Na marginesie: kolor zielony wiąże się z nadzieją i relaksem. Niebieski to zaufanie. Czerwony – siła i miłość. Czarny to kolor luksusu. Żółty to świeżość. Brązowy – niezawodność. Moje logo, jak już powstanie, zapewne będzie fioletowe. Bo fiolet to romantyzm i szyk, a majster niczym nie jest bardziej, niż szykownym romantykiem.

Ponieważ każdy ma inne możliwości i potrzeby, odpowiedzi na pytanie „w jakim programie najlepiej zrobić logo”, mogą być co najmniej trzy:

  1. Chcesz za darmo i nic nie umiesz – wybierz Canvę. Logo nie będzie w formacie wektorowym, ale powiedzmy, że na początek wystarczy.
  2. Nic nie umiesz, ale jesteś gotów wydać niewielką kwotę – zapłać za wektorowy plik w Free Logo Maker lub Otologo.pl.
  3. Nic nie umiesz, ale chcesz się nauczyć – weź urlop i zainwestuj w miesięczny dostęp do Adobe Illustratora.

Bonusowa porada: jeżeli żadna z powyższych opcji nie wydaje ci się kusząca, to po prostu zatrudnij profesjonalistę. Z tego co słyszałem, graficy też lubią czasami jadać ciepłe posiłki, więc może warto ich wesprzeć 😉

Do następnego!

Marketing internetowy to jego drugie imię, a dotmajster.pl to jego blog. Całe dnie zajmuje mu praca nad tym, co go interesuje. Nocami śpi.