Planowanie postów na Instagramie. Jak to zrobić?

Planowanie postów na Instagramie to coś, co powinieneś opanować, jeżeli chcesz osiągnąć sukces na tej platformie. Dodawanie wpisów ad hoc, czyli wtedy gdy ci się przypomni i będziesz w odpowiednim nastroju, na dłuższą metę nigdy się nie sprawdza. Po prostu: za jednym razem ci się nie przypomni, a za drugim nie będzie ci się chciało. Dlatego też dziś zaprezentuję aplikacje, które pomogą ci planować działania na IG.

  • Darmowym sposobem na planowanie postów jest wykorzystanie dedykowanego narzędzia od Facebooka, czyli Creator Studio.
  • Większe możliwości dają zewnętrzne planery, takie jak Planoly, Preview, Hootsuite czy Plann. Aby jednak w pełni wykorzystać ich możliwości, będziesz musiał zapłacić.
  • Planowanie swoich działań na Instagramie pozwala zachować systematyczność oraz zaoszczędzić wiele czasu. Spontaniczność może i jest fajna, ale nie zaprowadzi cię zbyt daleko.

Chcesz wiedzieć więcej o IG? Sprawdź jak zarabiać na Instagramie!

Spis treści

Dlaczego planowanie postów na Instagramie jest ważne?

Bo planowanie to klucz do spójnej narracji na twoim profilu, a spójna narracja to jedyny sposób, aby osiągnąć sukces na Instagramie. Dzięki planowaniu będziesz regularny. I zaoszczędzisz masę czasu.

Planowanie postów na Instagramie

Jeżeli dopiero zaczynasz, to może ci się wydawać, że planowanie jest lekką przesadą. Że przecież zawsze coś tam wymyślisz, więc po co się spinać. I wtedy ja ci odpowiem: wcale nie zawsze. Nawet nie zwykle. Zazwyczaj nic kompletnie nie wymyślisz i będziesz robił absurdalnie długie przestoje, przez które ani nie pokocha cię algorytm Instagrama, ani twoi obserwujący cię nie zapamiętają. I za miesiąc, góra dwa, się zniechęcisz. I na tym skończy się twoja kariera influencera.

Spontaniczne publikacje nie są złe, ale na dłuższą metę nie dają szans, aby zachować systematyczność.

Jeśli więc miałbyś przyjąć tylko jedną radę od majstra, to niech to będzie: planuj, głupcze!

Facebook Creator Studio

Jeszcze do niedawna, aby planować posty na Insta, byliśmy skazani na zewnętrzne aplikacje. Teraz jednak mamy do dyspozycji Creator Studio, czyli darmowe narzędzie prosto od Facebooka.

Creator Studio
Facebook Creator Studio

Aby skorzystać z Creator Studio musimy przełączyć swój profil na Instagramie na konto profesjonalne i powiązać je ze swoim FB.

Zalety tego rozwiązania:

Wady:

  • Trzeba mieć konto biznesowe.
  • Nie można planować Insta Story.
  • Nie można podejrzeć wyglądu siatki zdjęć przed publikacją.

Creator studio to opcja którą zdecydowanie polecam na początku przygody z Instagramem. Jego obsługa jest prosta i intuicyjna, a dostępne opcje powinny być wystarczające do zastosowań pół-profesjonalnych.

Link: business.facebook.com/creatorstudio

Planoly

Planoly to profesjonalny planer treści na Instagrama, który pozwala na dodawanie postów wraz z opisem, hashtagami i lokalizacją. Dzięki tej aplikacji, będziesz mógł zachować spójność siatki zdjęć na swoim profilu, co jest bardzo pomocne przy zdobywaniu nowych obserwujących na Instagramie.

Planoly pozwala wybrać konkretny dzień i godzinę na publikację posta, a także planować relacje Insta Story. Co ważne, ta ostatnia opcja dostępna jest również w darmowej wersji.

Planoly - planer Instagrama
Planoly – narzędzie do planowania postów na Insta

Oprócz Instagrama, z poziomu aplikacji możemy również obsługiwać konta na Pinterest. Ten ostatni jest niestety mało popularny w Polsce, ale np. w USA gromadzi szerokie rzesze użytkowników i jest świetnym sposobem na przyciąganie ruchu na swoją stronę www.

W wersji darmowej, Planoly pozwala na publikację 30 zdjęć w miesiącu. Najtańszy płatny pakiet to 7 dolarów za miesiąc (w przypadku płatności za rok z góry).

Link: planoly.com

Later

W przypadku Instagrama, Later posiada praktycznie te same funkcjonalności co Planoly. Jest jednak nieco droższy, bo najniższa cena to 12 dolarów za miesiąc. W zamian otrzymujemy za to obsługę większej liczby platform: oprócz IG i Pinteresta, można również dodawać treści na Facebooka i Twittera.

Later
Later – planer treści na IG

Darmowa wersja pozwala na zaplanowanie i publikację 30 postów. Niestety, ustawianie Instastory jest dostępne tylko w płatnych pakietach (tak jak podgląd statystyk).

Link: later.com

Preview

Aplikację Preview, polecam jako narzędzie do planowania wyglądu siatki profilu na Instagramie. Ma ona bowiem tę zaletę nad wcześniejszymi propozycjami, że w darmowej wersji nie posiada ograniczeń w liczbie dodanych zdjęć w ciągu miesiąca.

Jeżeli więc szukasz rozwiązania, które pozwoli ci za darmo zaplanować swoje działania na Insta, to polecam stosowanie Preview w połączeniu z Creator Studio. W tej pierwszej aplikacji możesz podejrzeć widok swojego feeda przed publikacją, a w kreatorze dodawać kolejne posty.

Preview
Jak planować posty na Instagramie, to tylko z Preview 😉

W wersji płatnej Preview pozwala na znajdowanie i analizę hashtagów, repostowanie oraz daje dostęp do szerzej zakrojonej analityki. Najtańszy pakiet miesięczny to 6,67 dolarów przy płatności za cały rok.

Link: thepreviewapp.com

Hootsuite, Plann i inne planery

Powyższe propozycje oczywiście nie wyczerpują tematu, bo narzędzi do planowania postów na Instagramie jest cała masa. Z popularniejszych warto wymienić jeszcze Hootsuite oraz Plann. Zachęcam do przetestowania kilku aplikacji i wyboru tej, która najlepiej spełni twoje oczekiwania.

Hootsuite nie ma w ogóle darmowej wersji, poza 30-dniowym okresem próbnym. Można go więc za darmo przetestować, ale jeśli się spodoba, to niestety trzeba sięgnąć do portfela. Najtańszy plan kosztuje 19 dolarów za miesiąc.

I to by było na tyle. Teraz już chyba wiesz, jak planować posty na Instagramie i jakie aplikacje mogą ci w tym pomóc. W związku z tym, majster wraca do roboty. Bo bez roboty nie będzie dziś zasłużonego browarka 😉

Szerokiej widoczności!

Marketing internetowy to jego drugie imię, a dotmajster.pl to jego blog. Całe dnie zajmuje mu praca nad tym, co go interesuje. Nocami śpi.